Duben 2018

Amy Zhang: TADY KONČÍ SVĚT

1. dubna 2018 v 14:12 | piková královna |  Čtenářův koutek
TADY KONČÍ SVĚT/ This Is Where the World Ends
CooBoo, 2017, s. 245

Autorka: Amy Zhang (Falling Into Place, Guardians of the Amulet)
Žánr: Young adult
Moje hodnocení: 95%Janie a Micah. Micah a Janie.
Dva kamarádi, co se znali tak dlouho. Jenže je možné někoho doopravdy znát? Je vůbec možné znát doopravdy sám sebe?

Příběh o tajemstvích, přáních a snech.

Janie je společenská, oblíbená a velice kreativní dívka s dobrodružstvím v duši. Zdálo by se, že Micah je pravý opak. Uzavřený, tichý, na první pohled obyčejný. Možná proto si je nikdy nikdo nespojoval i přesto, že oni vždy spojení byli. Měli jednu duši, spoustu tajemství a svůj vlastní svět.

Jednoho dne se Micah probudí v nemocnici a nepamatuje si nic z posledních dnů. U Janie Vivianové byl požár, a ona zmizela. To je vše, co mu řekli. Odletěla do Nepálu jak se Micah domnívá? Proč by ale odletěla bez něj? Co se sakra stalo?
Když se dostane domů, začíná pátrat. Ne jen po ní a její minulosti, ale i po jeho vzpomínkách. O tom kým byli oba.
A co zjistí?
Možná se budete divit, protože ne všechno je tak, jak to vypadá. Nic není jak vypadá.

"ZÁZRAKY NEPATŘÍ DO POHÁDEK. ZÁZRAKY PATŘÍ ZOUFALÝM, PROTOŽE JEN ZOUFALÍ VĚŘÍ V NESMYSLY." (Janie, s. 168)

Kompozice knihy mě zaujala na první pohled. Po kapitole se střídá pohled těchto dvou lidí, přičemž Micah vypraví co se děje POTOM, Janie, co se dělo PŘEDTÍM. Charaktery jsou skvěle odlišené. Jejich způsob myšlení je doopravdy jiný, takže oceňuju autorku, že to dokázala tak neuvěřitelně napsat.
Celá kniha se navíc prolíná se zápisky z Janiina deníku, které jsou krásně ilustrovány a originální.

"LIDI ZÍRAJÍ, ALE CO MÁ BÝT? CO MÁ BÝT, ŽE JSEM HLUČNÁ? JSME MLADÍ, SVOBODNÍ A BEZSTAROSTNÍ. JSME ROZESMÁTÍ A BLÁZNIVÍ A MY." (Janie, s.64)

Z knihy jsem získala neuvěřitelné množství inspirace, myšlenek, spoustu nových pohledů na svět. Troufám si říct, že po přečtení se ve mně něco změnilo.
Už během čtení jsem začala sbírat kamínky a shromažďovat krabičky zápalek a vracet se k pohádkovým knížkám z mého děství. Proč?

Začtěte se a uvidíte.

"COPAK TO NECÍTÍŠ? POSLOUCHEJ. NECÍTÍŠ TO, MICAHU? TADY KONČÍ SVĚT. NABÍZÍM TI LÍSTEK NA APOKALYPSU, DO PRVNÍ ŘADY. TAK CO TY NA TO? HUDBU, MICAHU. VŠECHNO POTŘEBUJE DOBRÝ SOUNDTRACK A APOKALYPSA NEJVÍC." (Janie, s. 74)