MOJE SRDCE A JINÉ ČERNÉ DÍRY//láska k tobě mě zachránila

31. května 2018 v 20:41 | piková královna |  Čtenářův koutek
MOJE SRDCE A JINÉ ČERNÉ DÍRY/ My Heart and Other Black Holes
Argo, 2016, s. 260

Autorka: Jasmine Warga(Other Words for Home,Here We Are Now)
Žánr: young adult
Moje hodnocení: 80%


Sebevražda. Jediné možné východisko?
Aysel to tak vidí. Po tom, jak se všechno kolem zkomplikovalo, postrádá ve svém světě jakýkoliv smysl. Její otec je ve vězení za vraždu, ona žije s mámou a její novou rodinou, ve které si připadá jako vetřelec, a navíc se na ni všichni dívají skrz prsty.
Proto se rozhodne se toho všeho jednou provždy zbavit. Přes inzerát kontaktuje Romana, který má na život stejný názor. Stanou se parťáky na sebveraždu. Naplánují datum onoho dne, ale i tak se chtějí poznat dřív, než společně zemřou.

Zdá se vám to depresivní? Deprese je hlavní téma této knihy. Přesto se možná budete divit s jakou lehkostí je napsána. A vůbec. Není jen o sebevraždách. Je i o lásce. O fyzice, jak se nádherně propojuje s filozofií. Opravdu nenuceně vám přiblíží myšlenku, kterou tyto vědy mají společnou a ukážou výsledek, který ve zkratce znamená život.
Krásně nám odkrývá vyvíjení se hlavní postavy, toho, jak se s postupem času mění její názory na lidi kolem ní i na ni samotnou. Zároveň se zaměřuje na vývoj vztahu dvou lidí, kteří by spolu za normálních okolností rozhodně nikdy nefungovali. Na smutek, pochybnosti, ale i vzájemnou budující se důvěru. Především ale na jakýsi vnitřní boj.

"TAKHLE NAD NÁMA TEMNOTA VÍTĚZÍ. NUTÍ NÁS, ABYCHOM JI DRŽELI UZAMČENOU V SOBĚ, MÍSTO ABYCHOM JI VYPUSTILI VEN."(Aysel, str. 229)

V rohu každé začínající kapitoly uvidíte počet dní, jenž zbývají do uskutečnění jejich plánu. To je jedna z věcí, co vás prostě nutí číst dál a dál. Další je, že i kdyby tam odpočet nebyl, nedokážete se od knihy odtrhnout na příliš dlouho. Prostě musíte vědět jak to dopadne a proč.

Abych ale jen nechválila. Občas mi přišlo, že se Aysel chová poměrně nereálně. Tím narážím spíše na konec knihy, který se mi zrovna moc nelíbil. Přijde mi, že to měl skončit jinak. Na to jak vážné téma kniha nese, skončila tak trochu povrchně. Jako by tam pořád něco chybělo.
A vůbec celé dílo mi přišlo krapet nenaplněné. Jako by se postupně čím dál víc odchylovalo od své jednoduchá a přitom složitě propletené linie.
Ale to už je samozřejmě názor každého z vás. Znám i takové, co byli s koncem spokojeni.

Já určitě Moje srdce a jiné černé díry doporučuji, protože se tam jednoduše ukrývá něco, co by se ke každému prostě dostat mělo.

Pokud vás odrazuje knižní vizáž, tak vás chápu, ale nesuďme knihu podle obalu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama